Wool properties
Vlastnosti vlny
Ľudské telo dýcha celým svojím povrchom a vlnené výrobky vďaka svojim vlastnostiam umožňujú plne okysličovať organizmus a zaisťujú pohodlne celkové fungovanie. Dynamika vlásia, čiže schopnosť vlneného vlasu zmršťovať sa a rozťahovať pod vplyvom teploty umožňuje samoreguláciu teploty, vďaka tomu môžeme zabrániť prehriatiu organizmu, čím predchádzame vzniku vážnych chorôb, ako sú: bolesti kĺbov, chrbtice, obličiek a reumatických chorôb. Vlna najvyššej kvality výrazne eliminuje pozitívnu ionizáciu, ktorá má negatívny vplyv na naše zdravie, meniac ju na negatívnu, ktorá je prirodzená pre ľudský organizmus. Vďaka týmto vlastnostiam sú posteľoviny odporúčané pre ľudí trpiacich alergiou. Mikromasáž, akú poskytuje vlna v kontakte s povrchom ľudského tela, stimuluje a regeneruje. Podporovaním krvného obehu znižuje riziko srdcového infarktu, povzbudzuje prekrvenie buniek, zlepšuje prekrvenie mozgu, čo priaznivo vplýva na pamäť a koncentráciu. Ovčia vlna obsahuje lanolín čiže živočíšny tuk, ktorý chráni vlas pred znečistením. Práve vďaka nemu sa vlna ľahko čistí.
Výhody vlny
Vlna má medzi vláknami živočíšneho pôvodu pre nás najväčší význam a je najviac používaná.
Jej cenné fyzikálne vlastnosti sú:
* vysoká odolnosť voči oderu
* zadržiavanie vonkajšej vlhkosti
* hygroskopickosť
* pohlcovanie UV žiarenia
* absorpcia potu vďaka pórovitosti
Ovčia vlna vzhľadom na svoju bunkovú štruktúru je veľmi hygroskopická, t.j. má schopnosť absorbovať a udržiavať v sebe veľké množstvo vlhkosti vstrebávanej z okolia, vďaka tomu vlnené výrobky dokonale absorbujú ľudský pot. Obsah vlhkosti dosahujúci až 33 % nedáva dojem (pri dotyku) vlhkej suroviny. Jej veľká hygroskopickosť má taktiež vplyv na jej tepelné vlastnosti (absorbovanú vlhkosť neodvádza intenzívne a spotrebováva menej tepla z prostredia chrániac pred chladom).
Vďaka svojej pórovitej štruktúre, šupinatému povrchu a kučeravosti vlna zadržiava v sebe aj okolo seba vrstvy vzduchu, čo pomáha udržiavať stálu teplotu. Množstvo vzduchu obsiahnutého vo vláknach sa nemení počas používania výrobkov, pretože vďaka pružnosti nepodliehajú trvalým deformáciám. Podmieňuje to dobrú tepelnú izoláciu a tepelné vlastnosti vlnených výrobkov. Vďaka svojej pružnosti výrobky z vlnených vlákien nepriliehajú tesne na ľudskú kožu celým svojím povrchom, čo umožňuje vytvoriť ďalšiu izolačnú vrstvu vzduchu. V priamom kontakte s ľudským telom vlna pôsobí dojmom tepla a útulnosti a dodatočne zlepšuje krvný obeh v koži.
Liečivé vlastnosti vlny
Vlna je prírodné vlákno, používané po tisíce rokov človekom, okrem iného na výrobu odevov a posteľovín. Početné štúdie a pozorovania ukazujú nezvratne, že má vlastnosti, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť ľudské zdravie. Už veľa rokov je úspešne využívaná v procese liečebnej rehabilitácie ako aj na profylaktické účely.
Vlna má rad zdravotných vlastností:
* zmierňuje neuralgie
* poúrazové bolesti
* bolesti kĺbov končatín
* pokrývka z vlny zabezpečuje zdravý a pokojný spánok
* nehromadí prach a pot
* eliminuje podmienky pre rozvoj roztočov
* má antialergické vlastnosti
Vlnené výrobky majú priaznivý význam v liečbe mnohých chorôb, predovšetkým reumatických, ako sú:
* bolesti chrbtice s bolestivým napätím svalov obklopujúcich chrbticu
* zápalové stavy svalov a väzov
* poúrazové poškodenia periférnych nervov
* poruchy obehového systému, artritída
* zabraňujú vzniku preležanín
Lanolín
Udržiavanie v čistote tradičných posteľovín z prírodných materiálov, ako je páperie, je prakticky nemožné. Pot a prach, ktorí sa v nich rokmi hromadí, sú dokonalým prostredím pre vznik a rozmnožovanie parazitov a baktérií. Ich mikroskopické výkaly vyvolávajú mnohé alergie a zápalové stavy, vnútorné aj kožné. Prírodná ovčia vlna spracovávaná vhodným spôsobom obsahuje lanolín, čiže prirodzený živočíšny tuk, ktorý povliekajúc každý vlas zabíja baktérie aj roztoče. Lanolín chráni taktiež vlas pred znečistením a dodatočne spomenutá už predtým dynamika vlasu spôsobuje, že všetky nečistoty sú vynášané na povrch vlásia. Rovnako ako na živých ovciach sa nečistota hromadí iba na povrchu, v hĺbke naopak zostáva stále čistá tkanina. Iba živá vlna najvyššej kvality zabezpečuje efektívnosť samočistenia po veľmi dlhý čas používania posteľovín. Lanolín výborne vplýva taktiež na ľudský organizmus. Pôsobí protireumaticky, zabezpečuje dobre dýchanie celým povrchom tela, tonizuje, zlepšuje krvný obeh v koži a tým odďaľuje procesy starnutia. Priemerný obsah lanolínu v ovčej vlne sa pohybuje medzi 15 a 20 %, zatiaľ čo v austrálskej vlne merino medzi 40 a 45 %, čo znateľne zvyšuje schopnosť eliminovať roztoče.
Čistenie
Pri miernom znečistení vlnených výrobkov odporúčame suché pranie. Prací prostriedok určený na vlnu obsahujúci lanolín rozrieďte v malom množstve vody s teplotou 30 °C, vytvorte penu a potom mäkkou špongiou namočenou v pene potierajte znečistený povrch.
Pri silnejšom znečistení odporúčame mokré pranie.
Vodné ručné pranie v pracích prostriedkoch s lanolínom určených na vlnu.
Perte stláčaním pri teplote 30 °C, bez krútenia.
Zaveste v mokrom stave.
Čakajte až do úplného vysušenia.
Nežehlite.
Výrobky neodstreďujte v práčke.
Chráňte pred slnečným žiarením.