top of page

Vlastnosti vlny 

Vlastnosti vlny 

Lidské tělo dýchá celým svým povrchem a vlněné výrobky díky svým vlastnostem umožňují plně okysličovat organismus a zajišťují pohodlné celkové fungování. Dynamika ovčího vlasu neboli schopnost vlněného vlasu smršťovat se a roztahovat vlivem teploty umožňuje samoregulaci teploty, díky čemuž můžeme zabránit přehřátí organismu, čímž předcházíme vzniku nebezpečných nemocí, jako jsou: bolesti kloubů, páteře, ledvin a revmatické nemoci. Vlna nejvyšší kvality výrazně eliminuje kladnou ionizaci, mající negativní vliv na naše zdraví, kterou mění na zápornou, přirozenou pro lidský organismus. Díky těmto vlastnostem jsou lůžkoviny doporučovány osobám trpícím alergií. Mikromasáž, jakou poskytuje vlna při styku s povrchem lidského těla, povzbuzuje a regeneruje. Podporováním krevního oběhu snižuje riziko srdečního infarktu, povzbuzuje prokrvení buněk, zlepšuje prokrvení mozku, což příznivě ovlivňuje paměť a koncentraci. Ovčí vlna obsahuje lanolin neboli živočišný tuk, který chrání vlas před znečištěním. Právě díky němu se vlna snadno čistí. 
Výhody vlny
Vlna má ze všech vláken živočišného původu pro nás největší význam a je nejvíce používána. 

Jejími cennými fyzikálními vlastnostmi jsou:

* vysoká odolnost vůči otěru 
* zadržování vnější vlhkosti 
* hygroskopičnost 
* pohlcování UV záření 
* absorpce potu díky pórovitosti 

Ovčí vlna vzhledem ke své buňkové struktuře je velmi hygroskopická, tzn. že má schopnost absorbovat a zadržovat v sobě velké množství vlhkosti vstřebávané z okolí, díky tomu vlněné výrobky dokonale absorbují lidský pot. Obsah vlhkosti dosahující až 33 % nepůsobí dojmem (na dotek) vlhké suroviny. Její velká hygroskopičnost ovlivňuje rovněž její tepelné vlastnosti (absorbovanou vlhkost neodvádí intenzívně a spotřebovává méně tepla z okolí, chrání tak proti chladu).
 

Díky své pórovité struktuře, šupinatému povrchu a kadeřavosti vlna zadržuje v sobě a okolo sebe vrstvy vzduchu, což napomáhá udržovat stálou teplotu. Množství vzduchu obsaženého ve vláknech se nemění během používání výrobků, protože díky pružnosti nepodléhají trvalým deformacím. Podmiňuje to dobrou tepelnou izolaci a tepelné vlastnosti vlněných výrobků. Díky své pružnosti výrobky z vlněných vláken nepřiléhají těsně k lidské pokožce celým svým povrchem, což umožňuje vytvořit další izolační vrstvu vzduchu. V přímém kontaktu s lidským tělem vlna působí dojmem tepla a útulnosti a navíc zlepšuje krevní oběh v pokožce.

Léčivé vlastnosti vlny

Vlna je přírodním vláknem, které člověk využívá po tisíce let, mj. k výrobě oděvů a lůžkovin. Mnohé výzkumy a pozorování nezvratně dokazují, že má vlastnosti, které mohou kladně ovlivnit lidské zdraví. Už mnoho let se úspěšně používá v procesech léčebné rehabilitace a také pro profylaktické účely.  

Vlna má řadu zdravotních vlastností:
* mírní neuralgie
* poúrazové bolesti
* bolesti kloubů končetin
* přikrývka z vlny zajišťuje zdravý a klidný spánek
* nehromadí prach a pot
* eliminuje podmínky pro rozvoj roztočů
* má protialergické vlastnosti

Vlněné výrobky mají příznivý význam při léčbě mnoha nemocí, zejména revmatických, jako jsou: 
* bolesti páteře s bolestivým napětím svalů 
   obklopujících páteř
* zánětlivé stavy svalů a vazů
* poúrazová poškození periferních nervů
* porucha oběhového systému, artritida
* zabraňují vzniku proleženin

Lanolin

Udržování v čistotě tradičních lůžkovin z přírodních materiálů, jako je prachové peří, je prakticky nemožné. Pot a prach, které se v nich roky hromadí, jsou dokonalým prostředím pro vznik a rozmnožování parazitů a bakterií. Jejich mikroskopické výkaly vyvolávají mnohé alergie a zánětlivé procesy, vnitřní a kožní. Přírodní ovčí vlna zpracovávaná vhodným způsobem obsahuje lanolin neboli přírodní živočišný tuk, který obaluje každý vlas a zabíjí tak bakterie a roztoče. Lanolin také chrání vlas před zašpiněním a navíc již dříve zmíněná dynamika vlasu způsobuje, že veškeré nečistoty jsou vynášeny na povrch vlasu. Stejně jako na živých ovcích se nečistota hromadí pouze na povrchu, zatímco v hloubce zůstává stále čistá tkanina. Pouze živá vlna nejvyšší kvality zajišťuje účinné samočištění po dlouhou dobu používání lůžkovin. Lanolin má také vynikající vliv na lidský organismus. Působí protirevmaticky, zajišťuje dobré dýchání celým povrchem těla, tonizuje, zlepšuje krevní oběh v pokožce a tím opožďuje proces stárnutí. Průměrný obsah lanolinu v ovčí vlně se pohybuje mezi 15 a 20 %, zatímco v australské vlně merino mezi 40 a 45 %, což znatelně zvyšuje schopnost eliminovat roztoče.

Čištění

Při mírném zašpinění vlněných výrobků doporučujeme suché praní. Prací prostředek určený na vlnu obsahující lanolin rozřeďte v malém množství vody o teplotě 30 °C, vytvořte pěnu a potom měkkou houbou namočenou v pěně potírejte zašpiněný povrch. 

Při silnějším zašpinění doporučujeme mokré praní.
Ruční vodní praní v pracích prostředcích s lanolinem určených na vlnu.
Perte mačkáním při teplotě 30 °C, bez kroucení.
Rozvěste mokré.
Počkejte až do úplného vysušení.
Nežehlete.
Výrobky neodstřeďujte v pračce.
Chraňte před slunečním zářením.

czyszczenie
bottom of page