top of page

WŁAŚCIWOŚCI WEŁNY OWCZEJ

WEŁNA OWCZA

Ciało ludzkie oddycha całą swoją powierzchnią a wyroby wełniane dzięki swoim właściwościom pozwalają w pełni dotleniać organizm i zapewniają pełen komfort funkcjonowania. Dynamika włosia, czyli zdolność włosa wełny do kurczenia się i rozprężania pod wpływem temperatury, pozwala na samoregulację temperatury, dzięki czemu możemy uniknąć przegrzewania organizmu, przez co zapobiegamy powstawaniu groźnych chorób takich jak: bóle stawów, kręgosłupa, nerek oraz chorób reumatycznych. Wełna najwyższej jakości silnie eliminuje jonizację dodatnią, która ma negatywny wpływ na nasze zdrowie, zamieniając ją na ujemną, która jest naturalna dla ludzkiego organizmu. Dzięki tym właściwościom pościel zalecana jest dla osób cierpiących na alergię. Mikro masaż jaki zapewnia wełna w zetknięciu z powierzchnią ciała, pobudza i regeneruje. Wspomagając krążenie krwi zmniejsza ryzyko zawału mięśnia sercowego, poprawia ukrwienie komórek, polepsza ukrwienie mózgu co wpływa korzystnie na pamięć i koncentrację.
Wełna owcza zawiera lanolinę czyli tłuszcz zwierzęcy , który chroni włos przez zabrudzeniem. To dzięki niemu wełna jest łatwa w czyszczeniu. Zalety wełny Wełna wśród włókien pochodzenia zwierzęcego ma dla nas największe znaczenie i jest najpowszechniej stosowana. 

JEJ WŁAŚCIWOŚCI 
FIZYCZNE TO:

* duża wytrzymałość na ścieranie 
* zatrzymywanie zewnętrznej wilgoci 
* higroskopijność 
* absorpcja promieniowania UV 
* wchłanianie potu dzięki porowatości 

HIGROSKOPIJNOŚĆ

Wełna owcza ze względu na swoją komórkową budowę wełna jest bardzo higroskopijna, tzn. posiada zdolność wchłaniania i utrzymywania w sobie dużej ilości wilgoci przyswajanej z otoczenia, dzięki temu wyroby wełniane doskonale wchłaniają ludzki pot. Zawartość wilgoci, osiągająca nawet 33% nie daje wrażenia (w dotyku) surowca wilgotnego. Jej duża higroskopijność wpływa również na jej termiczne właściwości (wchłoniętej wilgoci nie oddaje intensywnie i zużywa mniej ciepła z otoczenia chroniąc przed chłodem). 

BUDOWA WEŁNY

Dzięki swej porowatej budowie, łuseczkowatej powierzchni i karbikowatości zatrzymuje w sobie i wokół siebie warstwy powietrza, co sprzyja utrzymywaniu temperatury.

Ilość zawartego we włóknach powietrza nie ulega zmianie w czasie użytkowania wyrobów, ponieważ dzięki sprężystości nie ulegają one odkształceniom trwałym. Warunkuje to dobrą izolację cieplną i ciepły charakter wyrobów z udziałem wełny. Dzięki swojej sprężystości wyroby z włókien wełnianych nie przylegają ściśle do ludzkiej skóry całą swoją powierzchnią, co pozwala wytworzyć dodatkową warstwę izolacyjną powietrza. W bezpośrednim zetknięciu z ludzkim ciałem wełna daje wrażenie ciepła i przytulności a dodatkowo polepsza krążenie krwi z skórze.

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZEWEŁNY

Wełna jest włóknem naturalnym, od tysięcy lat wykorzystywanym przez człowieka, m.in. do produkcji odzieży i pościeli. Liczne badania i obserwacje wskazują niezbicie, że posiada ona właściwości, mogące pozytywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Od lat z powodzeniem używana jest w procesie rehabilitacji leczniczej oraz do celów profilaktyki. 

Wełna posiada szereg właściwości zdrowotnych:
* łagodzi nerwobóle 
* bóle pourazowe 
* bóle stawów kończyn
* okrycie z wełny zapewnia zdrowy 
   i spokojny sen 
* nie akumuluje kurzu i potu 
* eliminuje warunki rozwoju roztocza 
* posiada właściwości antyalergiczne

Wyroby z wełny mają korzystne znaczenie w leczeniu wielu schorzeń, 
szczególnie reumatycznych jak: 
* bóle kręgosłupa z bolesnym napięciem mięśni    około-kręgosłupowych
* stany zapalne mięśni i więzadeł 
* pourazowe uszkodzenia nerwów obwodowych
* zaburzenia układu krążenia, artretyzm
* zapobiega tworzeniu odleżyn

LANOLINA

Utrzymanie tradycyjnej pościeli z materiałów naturalnych takich jak puch w czystości jest praktycznie niemożliwe. Gromadzący się w niej latami pot i kurz są doskonałym środowiskiem do życia i rozmnażania się pasożytów i bakterii. Ich mikroskopijne odchody wywołują liczne alergie i stany zapalne, wewnętrzne i skórne. Naturalna owcza wełna przetwarzana w odpowiedni sposób zawiera lanolinę czyli naturalny tłuszcz zwierzęcy, która powlekając każdy włos zabija bakterie i roztocza. Lanolina chroni również włos przed zabrudzeniem a dodatkowo wspomniana już wcześniej dynamika włosa powoduje, że wszelkie zanieczyszczenia są wynoszone na powierzchnię włosia. Tak jak na żywych owcach, brud gromadzi się tylko na powierzchni, w głębi zaś pozostaje stale czysta tkanina. Tylko żywa wełna najwyższej jakości zapewnia najwyższą skuteczność samooczyszczania przez bardzo długi czas użytkowania pościeli. Lanolina znakomicie wpływa również na organizm ludzki. Działa przeciw reumatycznie, zapewnia dobre oddychanie całą powierzchnią ciała, tonizuje, poprawia podskórne krążenie krwi a co za tym idzie opóźnia procesy starzenia. Przeciętna zawartość lanoliny w wełnie owczej waha się pomiędzy 15% a 20%, natomiast w wełnie merynosa australijskiego 40% do 45% co znacznie zwiększa zdolność eliminowania roztoczy.

CZYSZCZENIE WEŁNY

Przy lekkim zabrudzeniu wyrobów wełnianych zalecane jest pranie na sucho. 
Środek piorące przeznaczone do wełny, zawierające lanolinę należy rozprowadzić w niewielkiej ilości wody o temp. 30°C, doprowadzić do powstania piany a następnie miękką gąbkę zanurzając w pianie pocierać zabrudzoną powierzchnię.

Przy silniejszym zabrudzeniu wskazane jest pranie mokre.
Wodne pranie ręczne w środkach piorących zawierających lanolinę przeznaczonych do wełny. 
Prać w temperaturze 30°C przez wygniatanie, nie wykręcać.
Rozwiesić w stanie mokrym.
Czekać aż do pełnego wysuszenia.
Nie prasować.
Wyrobów nie należy odwirowywać mechanicznie.
Chronić przed działaniem promieni słonecznych. 

czyszczenie
bottom of page